Monday, August 20, 2007

Sloboda izbora

Prošle godine sam sasvim slučajno na jednom forumu naleteo na knjigu čiji je naslov "Sloboda izbora" ("The Freedom of Choice"). Ne bi me drugačije zaintrigirala da u opisu nije stajalo da se u njoj raspravlja o tome šta je život, kako je nastao i koja je uopšte njegova svrha. Na sajtu autora knjige piše da se u njoj otkriva suština nastanka i postojanja svemira. Odlučio sam da skinem knjigu sa interneta i da pogledam o čemu se radi.

Jednostavnim jezikom, koji je razumljiv svima, autor prvo postavljanja pitanja pa zatim obrazlaže i daje odgovore na neke od najzanimljivijih tema koji su zaokupljale ljudski um od davnina pa do danas. Kako je i zašto nastao svemir, kako je nastao um i gde se to nalazi naš um, naša inteligencija? Koja je naša svrha i kako je ostvariti, uprkos svim stvarima koje nam stoje na putu?

Autor knjige "Sloboda izbora" Tom Chalko

Knjiga je dosta kontroverzna i kritikuje svaku religiju i doktrinu (svaki skup verovanja i pravila koji se koristi zastrašivanjem kao glavnim sredstvom za postizanje cilja). Da li je našem Kreatoru zaista bitno da ga mi obožavamo, da mu se molimo i da ga se plašimo, da se zbog straha pridržavamo "njegovih" pravila ne bi li, na kraju, otišli u raj i živeli beskonačno u izobilju? Kakav je to onda Kreator ako se hrani takvim "primitivnim" emocijama i da li je to uopste tako kako nam serviraju religije i ostali sistemi za kontrolu mase?

Thursday, August 16, 2007

Da li je presna hrana idealna hrana za čoveka?

Pre nekoliko godina sam čuo za pojam ishrana presnom hranom (raw food diet). Nisam odmah shvatio o čemu se tačno radi, jer svi mi više ili manje jedemo sirovu hranu, voće i povrće. Međutim ovaj način ishrane je dosta drugačiji.

Postoje dve različite dijete presnom hranom, različitih filozofija:
- paleolitska dijeta, na engleskom paleo diet(sve grupe namirnica: meso, mleko, jaja, žitarice, voće i povrće se jedu sirove bez termičke obrade)
- dijeta presnom hranom, na engleskom - raw food diet(sirovo voće i povrće, nema mesa, mleka, jaja)

voće i povrće je sve što jedete ako ste na frutarijanskoj dijeti

Ako mislite da ne postoji ništa rigoroznije od ovoga prevarili ste se. Najrigoroznija dijeta za koju znam je frutarijanstvo (ishrana plodovima, sirovim voćem i povrćem, bez povrća sa skrobom kao što su žitarice, krompir), na engleskom - fruitarianism.

Bodibilding bez teretane i tegova

Većina ljudi misli da je teretana jedini put ka velikim i oblikovanim mišićima. Međutim, ima više načina kako doći do razvijenog i skladnog tela. Postoji treniranje sa tegovima – bodibilding (obično u teretani) i treniranje bez tegova – uz pomoć težine svog tela (bodyweight exercises) i otpora koje ono pruža pri vežbanju.

Ross Enamait, autor knjiga o bodyweight vežbama "Underground Guide to Warrior Fitness" i "Never Gymless"

U prvom trenutku se lako može pomisliti da ne postoji veliki broj bodyweight vežbi sa kojima se bilduje telo, pošto u teretani ima mnogo specijalizovanih sprava kojima se razvijaju posebni mišići… međutim tu su zgibovi (sa dve i jednom rukom…), sklekovi (različite širine, na prstima, pesnicama…), razni trbušnjaci, čučnjevi (na dve i jednoj nozi), trčanje (ne džoging, bar ne za dobijanje mišićne mase), preskakanje konopca (1000 varijanti, bokseri to znaju najbolje) i ko zna koliko drugih vežbi.

Vaše telo vapi za vodom

Doktor Fereydoon Batmanghelidj (Dr B) je bio klasično obrazovan lekar koji je studije završio u Engleskoj, jedan od predavača mu je bio i čuveni Aleksandar Fleming. Kasnije se vratio u rodni Iran. Tokom svog boravka u iranskom zatvoru zbog političkih razloga, imao je zaduženje pošto je bio lekar, da pruža pomoć ostalim zatvorenicima. U zatvoru robijašima nisu bili dostupni skoro nikakvi lekovi, tako da je Dr B morao da se snalazi na razne načine.

Dr Fereydoon Batmanghelidj

Otkrio je da razne bolesti (najviše je imao iskustva sa čirevima i ostalim stomačnim problemima koji su bili najzastupljeniji u zatvoru) mogu da se leče pomoću dovoljnog unosa vode u organizam. Potrebna količina vode je 8-12 čaša dnevno. Tim tretmanom je lečio bolesti brže nego da je na raspolaganju imao lekove.

Da li voda može da pamti informacije?

Izgleda da može. Profesor Masaru Emoto iz Japana već dugi niz godina proučava kristale koji se formiraju u zamrznutoj vodi. Posle obimnog istraživanja i ogromne količine uzoraka vode iz raznih izvora (sa česmi, iz prirodnih izvora,…) širom Japana i sveta, došao je do zaključka da se ovi šestaugaoni kristali formiraju samo kod vode koja je nezagadjena – iz prirodnih izvora, ali i „česmovače“ gradova i naselja u čijoj okolini ne postoje velika zagađenja.

Jedan kristal koji se formira u vodi. Slika preuzeta sa web sajta profesora Emota

Kod zagađenih voda kristali se nisu mogli detektovati. Profesor Emoto je posle toga istraživao uticaj muzike, svesno koncentrisanje uma, kao i etiketa sa raznim rečima na vodu. Rezultati jasno ukazuju na to da se ovim postupcima vodi može promeniti njena sposobnost formiranja kristala. Na primer, ako se uzme „česmovača“ lošeg kvaliteta koja nema kristale, sipa u flašu i onda joj se pušta neka relaksirajuća muzika, zalepi natpis na papiru sa optimističnom porukom ili svesno koncentriše sa nekim pozitivnim pojmom (ljubav, mir, zdravlje,…) na tu flašu vode, voda posle ovog tretmana menja svoju sposobnost formiranja kristala, to jest tada formira kristale!